1988 and 1989 – Hawke government

The Third Hawke Ministry on the steps of Government House, 1987. (NAA: A8746, KN24/7/87/2)

There was one Hawke ministry and Cabinet during 1988 and 1989:

  • Third Hawke Ministry (24 July 1987 – 4 April 1990).

The Third Hawke Ministry was sworn in following the re-election of the government at the election held in July 1987 and served until the general election held on 24 March 1990.

1988 – 1989 Cabinet records

Submissions

Most Cabinet business is conducted on the basis of formal submissions. As far as possible, submissions are circulated to all ministers before meetings.

Cabinet submissions once lodged may be withdrawn by their originating department or Minister. This could happen because:

  • they were overtaken by events (such as a forthcoming election)
  • the length of time that had elapsed since lodgement without being listed for consideration indicated that the matter was not a priority, or
  • the Cabinet Office returned them as they did not comply with technical requirements (for example, there had been inadequate consultation).

In such cases all copies, other than a master copy retained by the Cabinet Office, were required to be returned to the originating department. Withdrawn submissions are not always found in the folders of submissions but can usually be found in the relevant Cabinet Office file.

During 1988 and 1989, the Hawke Cabinet considered 689 submissions.

A change in Cabinet Office management procedures, introduced with the swearing in of the Second Hawke Ministry in December 1984, saw submissions and memoranda combined into a single series. While still being identified as either a 'submission' or a 'memorandum', papers were controlled within a single sequential numbering system. Rather than commencing with '1' this new series commenced with '1962', which was the first number after allowing for the combined total of numbers used for the issue of submissions and memoranda through the life of the First Hawke Ministry. This series is registered by the National Archives as A14039.

Memoranda

Cabinet memoranda provided a means – other than a formal Cabinet submission – by which a minister could, with the prior consent of the Prime Minister, place a matter before Cabinet.

Cabinet was concerned that the submission should remain the main vehicle by which matters were placed before it. Cabinet memoranda, though, would allow for the presentation to Cabinet of supplementary or other factual information not contained in an original submission, or additional information on a matter specifically called for by Cabinet.

Memoranda were in a format specifically prepared for presentation to Cabinet, and included recommendations, making it more straightforward for Cabinet to reach a decision. They were registered and copies retained by the Cabinet Office. Where a memorandum resulted in a decision by Cabinet, a copy of the decision is attached to the memorandum.

Memoranda considered by the second and third Hawke ministries are held in series A14039.

During 1988 and 1989 the Hawke Cabinet considered 576 memoranda.

Decisions

Cabinet decisions are the essential documented output of the Cabinet process and record the course of action to be taken on a matter following deliberation by Cabinet.

Although much Cabinet business was conducted on the basis of submissions or memoranda, the Prime Minister could decide to raise, or allow a colleague to raise, a matter without formal documentation. In such cases, the Cabinet decision is the only formal record of such deliberations. Even after the introduction of the Cabinet memoranda process many decisions continued to be made with no supporting documentation.

As with submissions and memoranda, Cabinet decisions were allocated a unique number in sequence. Where a decision was made as a result of Cabinet deliberation on a submission or memorandum, a copy of the decision is held with this document. However, it was not uncommon for decisions to be made with no supporting documentation and these are referred to as 'decisions without submission'.

During 1988 and 1989 the Hawke Cabinet made 1876 decisions, of which 1171 were made without submission.

Cabinet decisions are the outcomes of the deliberations of Cabinet. The series of decisions of the Hawke Cabinet (A13979) contain both the decisions made on a submission or memorandum and those made without a submission or memorandum.

Cabinet Office files

Cabinet Office files contain the originals of the submissions, memoranda and related decisions. They also contain departmental advice and exchanges between officials and ministers not included in the formal Cabinet papers. There is a Cabinet Office file for most submissions and memoranda.

Files for the Hawke Cabinets in 1988 and 1989, which are held in series A11116, have numbers beginning with the prefix 'CA' and are often referred to as 'CA files'.

CA files of interest from 1988 and 1989 can be identified through the Archives' collection database, RecordSearch, where an application for access can also be placed online.

Departmental records

The detailed background papers and earlier drafts of the Cabinet papers can be found on the files of the department that sponsored each Cabinet submission. These papers reveal the detailed deliberations of the Public Service on the topic, and often include the opinions and guidance of the responsible minister. Records can be identified through RecordSearch.

Collection references

Background to 1988 and 1989

At the media briefing on the Cabinet records for 1988 and 1989, two speakers provided context and insights into the issues, events and personalities of those years.

Associate Professor Nicholas Brown, the Archives' visiting Cabinet historian, undertook extensive research of the 1988 and 1989 Cabinet papers and provided an overview of the significant issues and events of these years.

Nicholas Brown is an associate professor in the School of History, College of Arts and Social Sciences, Australian National University.

He has published extensively in Australian political, environmental and social history, including, most recently, A History of Canberra (Cambridge, 2014) and, with Susan Boden, A Way Through: the life of Rick Farley (NewSouth, 2012). He has chapters in The Cambridge History of Australia (2013) and A Companion to the Australian Media (ASP, 2014).

From 2002 to 2004 he was Keith Cameron Professor of Australian History at University College Dublin, and prior to that worked in the departments of Defence and Foreign Affairs and Trade. He is currently collaborating in an ARC-supported biographical study of the Australian economist Sir John Crawford.

John Dawkins AO provided context and insight into the issues, events and personalities of 1988 and 1989. The Honourable John Dawkins AO served for 18 years in the House of Representatives as a member of the Australian Labor Party. From 1983 to 1994, he was a member of the governments of both Bob Hawke and Paul Keating as Finance Minister, Trade Minister, Employment, Education and Training Minister and, finally, Treasurer.

Since leaving politics in 1994, Mr Dawkins has advised Australian universities, and state and foreign governments on education and training issues. He has worked with The World Bank on education reform projects in the Philippines, Thailand, Indonesia, Malaysia and Cambodia, with UNESCO in Saudi Arabia and the OECD in Ireland. Until recently he served as Chair of the Australian Qualifications Framework Council, and also for the Chair of the National Skills Standards Council, which set standards for vocational education and training providers in Australia.

Following his political career, Mr Dawkins has served on the boards of a number of listed and unlisted companies including Elders Rural Bank and Asgard Capital Management. He was until recently Chair of ASX Listed Vocation Ltd, and is a member of the Trustee Board of Cbus Super.

In 2000, he became an Officer of the Order of Australia for services to the reform of international trade as foundation chairman of the Cairns Group, the reform of the federal budget, education and training, and to the Australian Parliament.

Cabinet members and committees

There was one Hawke Cabinet and one ministry during 1988 and 1989:

  • the Third Hawke Ministry (24 July 1987 – 4 April 1990).

The Third Hawke Ministry was sworn in following the re-election of the government at the election held in July 1987 and served until the general election held on 24 March 1990.

Following the election held in December 1984 a change in Cabinet office administrative practice saw the two forms of papers in which matters could be placed before Cabinet – submissions and memoranda – managed within a single record series (A14039). The two formats – the submission which was the detailed and formal information paper, and the memorandum, a briefer document often used to place supplementary or updated information on a subject before Cabinet – were retained, although they were now issued and controlled under a single sequential numbering system.

The practice of Cabinet consisting of some but not all members of the ministry was continued by the Hawke government. A change introduced after the 1987 election saw the departments of state re-organised into 17 'super' portfolios, with the minister of each being a member of Cabinet. All ministers who were not in Cabinet had responsibilities as a junior minister within one of 17 larger departments.

Members of Cabinet during 1988 and 1989 are listed below.

Cabinet ministersRole
Hawke, the Hon Robert James Lee

Prime Minister

Bowen, the Hon Lionel FrostDeputy Prime Minister
Attorney-General
Button, Senator the Hon John NormanMinister for Industry, Technology and Commerce
Evans, Senator the Hon Gareth John

Minister for Transport and Communications (to 2 September 1988)
Minister for Foreign Affairs and Trade (from 2 September 1988)

Keating, the Hon Paul JohnTreasurer
Young, the Hon Michael Jerome

Minister for Immigration, Local Government and Ethnic Affairs (to 12 February 1988)
Vice-President of the Executive Council (to 12 February 1988)

Walsh, Senator the Hon Peter AlexanderMinister for Finance
Hayden, the Hon William GeorgeMinister for Foreign Affairs and Trade (to 17 August 1988)
Willis, the Hon Ralph

Minister for Industrial Relations (to 2 September 1988)
Minister for Transport and Communications (from 2 September 1988)

Dawkins, the Hon John SydneyMinister for Employment, Education and Training
Beazley, the Hon Kim Christian

Minister for Defence

Vice-President of the Executive Council (from 15 February 1988)

Kerin, the Hon John CharlesMinister for Primary Industries and Energy
Howe, the Hon Brian Leslie

Minister for Social Security

West, the Hon Stewart JohnMinister for Administrative Services
Brown, the Hon John JosephMinister for Arts, Sport, the Environment, Tourism and Territories (to 18 December 1987)
Blewett, the Hon Dr Neal

Minister for Community Services and Health

Ryan, Senator the Hon Susan MareeSpecial Minister of State (to 19 January 1988)
Duffy, the Hon Michael JohnMinister for Trade Negotiations (from 19 January 1988)
Richardson, Senator the Hon Graham FrederickMinister for the Arts, Sport, the Environment, Tourism and Territories (from 19 January 1988)
Holding, the Hon Allan ClydeMinister for Immigration, Local Government and Ethnic Affairs (from 15 February  to 2 September 1988)
Morris, the Hon Peter FrederickMinister for Industrial Relations (from 2 September 1988)
Ray, Senator the Hon Robert Francis

Minister for Immigration, Local Government and Ethnic Affairs (from 2 September 1988)

Cabinet committees

The following abbreviations refer to the Cabinet committees in 1988 and 1989. They may follow a decision number, which occurs in the list of submissions, memoranda and decisions, indicating the committee of Cabinet that made the decision.

Cabinet committeeAbbreviation
Ad Hoc Committee

Ad Hoc

BudgetB
Economic PolicyEP
Expenditure Review
(and Augmented Expenditure Review)

ER (or ERC) (AER)

IndustryIND
International and Defence

ID

Legal and AdministrativeLA
LegislationLEG
National Crime Authority

NCA

Parliamentary BusinessPB
RevenueR
SecuritySEC
Social and Family PolicySFP
Structural Adjustment

SA

Tax Avoidance IssuesTAX

Key figures

The following table lists the key people in government in 1988 and 1989 and other significant figures referred to in the selected Cabinet documents. Other figures from the period may be identified by consulting the Australian Government Directory and the Parliamentary Handbook of the Commonwealth of Australia 2014.

NameRole
Beazley, the Hon Kim Christian

Minister for Defence
Vice-President of the Executive Council (from 15 February 1988)

Bin Mohamad, MahathirPrime Minister of Malaysia (1981–2003)
Blewett, the Hon Dr NealMinister for Community Services and Health
Bolkus, Senator the Hon NickMinister for Consumer Affairs (from 15 February 1988)
Bowen, the Hon Lionel FrostDeputy Prime Minister
Attorney-General
Brown, the Hon John JosephMinister for Arts, Sport, the Environment, Tourism and Territories (to 18 December 1987)
Brown, Robert JamesMinister for Land, Transport and Shipping Support (from 2 September 1988)
Bush (Sr), George Herbert WalkerRepublican Party President of the United States (1989–93)
Button, Senator the Hon John NormanMinister for Industry, Technology and Commerce
Codd, MichaelHead of the Department of Prime Minister and Cabinet and Secretary to Cabinet
Cook, the Hon Peter Francis SalmonMinister for Resources (from 19 January 1988)
Dawkins, the Hon John SydneyMinister for Employment, Education and Training
Duffy, the Hon Michael JohnMinister for Trade Negotiations
Duncan, the Hon Peter

Minister for Land Transport and Infrastructure Support (to 19 January 1988)
Minister for Employment and Education Services (from 19 January 1988)

Emerson, Craig AnthonyEconomic and Environmental Advisor to Prime Minister (1986–90)
Evans, Senator the Hon Gareth John

Minister for Transport and Communications (to 2 September 1988)
Minister for Foreign Affairs and Trade (from 2 September 1988)

Garnaut, Dr Ross GregoryAustralia's Ambassador to China (1985–88)
Hand, the Hon Gerard (Gerry) LeslieMinister for Aboriginal Affairs
Harradine, Senator the Hon (Richard William) BrianIndependent Senator for Tasmania (1975–2005)
Hawke, the Hon Robert James LeePrime Minister
Hayden, the Hon William (Bill) GeorgeMinister for Foreign Affairs and Trade (to 17 August 1988)
Holding, the Hon Allan Clyde

Minister for Employment Services and Youth Affairs (to 19 January 1988)
Minister for Transport and Communication Support (from 19 January to 15 February 1988)
Minister for Immigration, Local Government and Ethnic Affairs (from 15 February to 2 September 1988)
Minister for the Arts and Territories (from 2 September 1988 to 22 May 1989)
Minister for Arts, Tourism and Territories (from 22 May 1989)

Howard, the Hon John Winston

Leader of the Opposition

Howe, the Hon Brian LeslieMinister for Social Security
Humphreys, Benjamin (Ben) Charles

Minister for Veterans' Affairs

Jones, the Hon Barry Owen

Minister for Science and Small Business (to 19 January 1988)
Minister for Science, Customs and Small Business (from 19 January 1988)

Keating, the Hon Paul JohnTreasurer
Kelly, the Hon Roslyn (Ros) Joan

Minister for Defence Science and Personnel (from 18 September 1987 to 6 April 1989)
Minister for Telecommunications and Aviation Support (from 6 April 1989)

Kelty, William (Bill)Secretary of the Australian Council of Trade Unions (1982–2002)
Kerin, the Hon John CharlesMinister for Primary Industries and Energy
Morris, the Hon Peter Frederick

Minister for Resources (to 19 January 1988)
Minister for Housing and Aged Care (19 January 1988 to 15 February 1988)
Minister for Transport and Communication Support (15 February 1988 to 2 September 1988)
Minister for Industrial Relations (from 2 September 1988)

Punch, the Hon Gary Francis

Minister for the Arts and Territories (19 January 1988 to 2 September 1988)
Minister for Telecommunications and Aviation Support (2 September 1988 to 28 March 1989)

Ray, Senator Robert Francis

Minister for Home Affairs (to 2 September 1988)
Minister for Immigration, Local Government and Ethnic Affairs (from 2 September 1988)

Reagan, RonaldRepublican Party President of the United States of America (1981–88)
Reynolds, Senator the Hon MargaretMinister for Local Government (from 18 September 1987)
Richardson, Senator the Hon Graham Frederick

Minister for the Environment and the Arts (to 19 January 1988)
Minister for the Arts, Sport, the Environment, Tourism and Territories (from 19 January 1988)

Ryan, Senator the Hon Susan MareeSpecial Minister of State (to 19 January 1988)
Sibraa, Senator the Hon Kerry WalterPresident of the Senate (from 17 February 1987)
Simmons, the Hon David WilliamMinister for Defence Science and Personnel (from 6 April 1989)
Sinclair, the Rt Hon Ian McCahonLeader of the National Party of Australia
SoehartoPresident of Indonesia (1968–98)
Staples, the Hon Peter Richard

Minister for Consumer Affairs (to 15 February 1988)
Minister for Housing and Aged Care (from 15 February 1988)

Stephen, His Excellency Sir Ninian AK, GCMG, GCVO, KBE, KStJGovernor-General of Australia (1982–89)
Tate, Senator the Hon Michael CarterMinister for Justice (from 18 September 1987)
Thatcher, (Lady) MargaretBritain's Conservative Prime Minister (1979–90)
Walsh, Senator the Hon Peter AlexanderMinister for Finance
West, the Hon Stewart JohnMinister for Administrative Services
Willis, the Hon Ralph

Minister for Industrial Relations (to 2 September 1988)
Minister for Transport and Communications (from 2 September 1988)

Woolcott, Richard Arthur AC, AO

Australia's Commissioner in Singapore, High Commissioner in Ghana, Ambassador to the Philippines, Ambassador to Indonesia, Deputy to the High Commissioner in Malaysia, Ambassador and Permanent Representative to the United Nations (1982–88)
Head of Department of Foreign Affairs and Trade (1988–92)

Young, the Hon Michael (Mick) Jerome

Vice-President of the Executive Council (to 12 February 1988)
Minister for Immigration, Local Government and Ethnic Affairs (to 12 February 1988)

Cabinet historian's selection

Below is a list of key Cabinet records selected by the Archives' visiting Cabinet historian Associate Professor Nicholas Brown. The documents have been taken from the following records series of the Hawke Cabinet:

Every attempt has been made to reproduce high-quality images of the original archival documents. Sometimes the result may not be fully legible due to the poor quality of the original document.

Those records not available, as well as the related Cabinet Office files for the Hawke Cabinet (series A11116), may be requested from 1 January 2015 using RecordSearch and will be made available after access examination.

Economic management

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Economic situation and outlook1988NAA: A14039, 5516
Submission – Economic and Fiscal Policy Statement1988NAA: A14039, 5517
Memorandum – The Financial Position of the States1988NAA: A14039, 5520
Submission – Premiers' Conference and Loan Council Meeting May 1988: Commonwealth position1988NAA: A14039, 5723
Submission – Economic and Fiscal Policy1989NAA: A14039, 6227
Memorandum – Discussion Paper on Structural Adjustment and Recent Developments in Australia's Bilateral Trading Relations1989NAA: A14039, 6343

Industrial relations

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Participative Practices and Workplace Reform - Policy and Programs for Industrial Relations Reform and Microeconomic Efficiency1988NAA: A14039, 5874
Submission – Waterfront Reform1989NAA: A14039, 6791
Memorandum – Structural Adjustment Committee – Forward Work Program 1990 – Response to the Garnaut Report1989NAA: A14039, 6911

Deregulation and industry reform

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Reform of Government Business Enterprises – QANTAS1988NAA: A14039, 5574
Submission – Possible Further Asset Sales and the Future Role of the Task Force on Asset Sales1988NAA: A14039, 6119
Memorandum – KODAK (Australasia)1989NAA: A14039, 6745

International affairs

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Review of the United Nations and Specialized Agencies1988NAA: A14039, 5716
Submission – Australia – Papua New Guinea Relations1988NAA: A14039, 5953
Memorandum – Discussion Paper: Asia Pacific Economic Cooperation: Intergovernmental Forum proposal1989NAA: A14039, 6276
Submission – Australia's relations with China1989NAA: A14039, 6571
Submission – Australia's Regional Security Interests and Policies1989NAA: A14039, 6881

Defence

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – ANZAC Ship Project1988NAA: A14039, 5537
Submission – ERC Savings Option – Five Years Defence Program (FYDP) 1988–931988NAA: A14039, 5577
Submission – Defence Budget 1989–901989NAA: A14039, 6592

Security and intelligence

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Attorney-General's Guidelines to ASIO Concerning the Collection of Foreign Intelligence in Australia1988NAA: A14039, 5825

War crimes

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Government Response to Senate Standing Committee's Report on War Crimes Amendment Bill 19871988NAA: A14039, 5554

Law and policing

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Australian Securities Commission1988NAA: A14039, 5691
Submission – Law Enforcement Agency Access to Taxation Information1988NAA: A14039, 5777
Submission – Proposals for Change in the Structure and Terms and Conditions of the Australian Federal Police1988NAA: A14039, 6031
Submission – Revised Privacy Bill1988NAA: A14039, 6032

Education

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Higher Education Policy Statement1988NAA: A14039, 5890
Submission – Establishing a Higher Education Contribution Scheme1988NAA: A14039, 5922
Memorandum – Discussion Paper: Progress Report on the National Schools Strategy1988–89NAA: A14039, 6169

Employment and training

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Comprehensive 'New-Start' Policy Strategy for the 21-54 Year Old Long-Term Unemployed1988NAA: A14039, 5863
Submission – Participative Practices and Workplace Reform - Policy and Programs for Industrial Relations Reform and Microeconomic Efficiency1988NAA: A14039, 5874
Submission – The Older Unemployed - A Proposed Approach to Labour Market and Income Support Policy1989NAA: A14039, 6282

Environment

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Access to Commonwealth Land for Exploration and Mining1988NAA: A14039, 5530
Submission – Queensland Wet Tropical Rainforests - Adjustment Measures1988NAA: A14039, 5596
Submission – Lemonthyme and Southern Forests Commission of Inquiry Action on Report Findings1988NAA: A14039, 5837
Submission – Consideration of Proposed World Heritage Nominations and Associated Issues for Tasmania's Forests1988NAA: A14039, 5887
Submission – Advice on the Assessment of the Wesley Vale Pulp Mill under the Environment Protection (Impact of Proposals) Act 19741989 NAA: A14039, 6296
Submission – Australian Response to the Greenhouse Effect and Related Climate Change1989NAA: A14039, 6363
Submission – Kakadu Conservation Zone Boundary and Mineral Exploration Regime1989NAA: A14039, 6410
Submission – International Environmental Treaties Australian Approach1989NAA: A14039, 6548
Memorandum – National Strategy for Sustainable Development1989NAA: A14039, 6899

Health

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Hospital Funding Strategies1988NAA: A14039, 5586
Submission – Pharmaceutical Benefits Scheme (PBS) Policy Options1988NAA: A14039, 5646
Submission – Policy Discussion Paper on AIDS1988NAA: A14039, 6134
Submission – National HIV/AIDS Strategy Policy Information Paper1989NAA: A14039, 6567

Immigration

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Migration Program 1988-891988NAA: A14039, 5790
Submission – Government Response to the Report of the Committee to Advise on Australia's Immigration Policies (CAAIP)1988NAA: A14039, 6164
Submission – National Agenda for a Multicultural Australia1989NAA: A14039, 6451
Submission – International Conference on Indo-Chinese Refugees (ICIR) 13-14 June1989NAA: A14039, 6529
Submission – Immigration Consequences of People' s Republic of China Nationals Seeking to Enter and/or Remain in Australia1989NAA: A14039, 6588

Indigenous issues

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Aboriginal and Torres Strait Islander Commission (ATSIC) : The Way Ahead1989NAA: A14039, 6369
Submission – Royal Commission into Aboriginal Deaths in Custody : Implementation of Recommendations1989NAA: A14039, 6523

Science

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Future Funding Arrangements for the Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), the Australian Nuclear Science and Technology Organisation (ANSTO) and the Australian Institute for Marine Science (AIMS)1988NAA: A14039, 5911
Submission – Report of Ministerial Committee on Science Funding1989NAA: A14039, 6414

Women's affairs

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – National Agenda for Women1988NAA: A14039, 5480

Welfare

Title or description of recordDate rangeNumber
Memorandum – Discussion Paper – Child Care Issues1988NAA: A14039, 5868
Submission – New Directions in Social Security Payments and Other Programs for People with Disabilities1989NAA: A14039, 6250
Submission – Older Unemployed and Older Workers - A Labour Market and Income Support Policy Strategy1989NAA: A14039, 6645

Agriculture

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – New Wheat Marketing Arrangements1988NAA: A14039, 5867
Memorandum – Discussion Paper: Access to Services in Rural Areas1989NAA: A14039, 6583

Infrastructure and planning

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – Telecommunications Regulation1988NAA: A14039, 5742
Submission – Sydney Region Airport Needs1989NAA: A14039, 6278
Submission – Multifunction Polis (MFP) – Progress Report1989NAA: A14039, 6409

Canberra

Title or description of recordDate rangeNumber
Submission – The Establishment of an Australian Capital Territory Government1988NAA: A14039, 5852
Submission – Asbestos in Canberra Houses1989NAA: A14039, 5930

Cabinet records withheld from public access

A small amount of material contained in the Cabinet records has been withheld from public access. The following table indicates whether a document is partially released (noted as 'OWE' – open with exception) or wholly withheld (noted as 'CLOSED') and the reasons for exemption from public access under the Archives Act 1983.

Information has been exempted under different categories of section 33 of the Archives Act 1983 because its disclosure:

  • would damage Australia's security, defence or international relations – s33(1)(a);
  • would have a substantial adverse effect on the financial or property interests of the Commonwealth and disclosure would not, on balance, be in the public interest – 33(1)(c);
  • would be a breach of confidence – 33(1)(d);
  • would, or could reasonably be expected to prejudice the fair trial of a person – 33(1)(f)(i);
  • would be privileged from production in legal proceedings on the ground of legal professional privilege and its disclosure would be contrary to the public interest – 33(2).

Defence

Topic and titleDocumentReason for exemption from public access under the Archives Act
Possession of firearms by Officers of Diplomatic and Consular MissionsSubmission 6904OWE 33(1)(a)

Foreign affairs

Topic and titleDocumentReason for exemption from public access under the Archives Act
Libya – South Pacific updateMemorandum 5551OWE 33(1)(a)
United States' interest in PNG – Australian international policyMemorandum 5789OWE 33(1)(a)
Australia-Papua New Guinea relationsSubmission 5953OWE 33(1)(a)
Australia-Indonesia relationsSubmission 6209OWE 33(1)(a)
Australia-Indonesia – zone of cooperation in the Timor gapSubmission 6374OWE 33(1)(a); 33(2)(a)(b)
Australia's relations with ChinaSubmission 6571OWE 33(1)(a)
Australian diplomatic communications network – redevelopmentSubmission 6572OWE 33(1)(a)

Legal issues and law enforcement

Topic and titleDocumentReason for exemption from public access under the Archives Act
[Asbestos in Canberra houses]Memorandum 6034OWE (33)(1)(c)(d)(f)(i); 33(2)(a)(b)
Asbestos in Canberra houses – legal and funding issuesSubmission 6037OWE (33)(1)(c)(d)(f)(i); 33(2)(a)(b)
Evidence in Federal and ACT CourtsSubmission 6919OWE CP 1990

Security and intelligence

Topic and titleDocumentReason for exemption from public access under the Archives Act
Privacy Act 1988 – access to personal information by the Australian Security Intelligence Organisation (ASIO)Submission 6746OWE 33(1)(a)
Non-legislative recommendations of the Report on ASIO of the Royal Commission into Australia's Security and Intelligence AgenciesSubmission 6762OWE 33(1)(a)
People's Republic of China intelligence services activities in AustraliaMemorandum 6763OWE 33(1)(a)
Eastern European and Cuban intelligence activities in AustraliaMemorandum 6767OWE 33(1)(a)
Entry and expulsion policy for Soviet and East European intelligence officersSubmission 6800OWE 33(1)(a)
Measures to improve Australia's High Frequence (HF) Signal Intelligence Capability [portion of title exempt]Submission 6818OWE 33(1)(a)
Secretaries Committee on Intelligence and Security (SCIS) Report to Ministers on the activities of the intelligence and security agencies in 1988–1989Memorandum 6824OWE 33(1)(a)
Soviet technical security activity – Australian Embassy, MoscowSubmission 6826OWE 33(1)(a)
Australian's regional security interests and policiesSubmission 6881OWE 33(1)(a)
Possession of firearms by Officers of Diplomatic and Consular MissionsSubmission 6904OWE 33(1)(a)

Science and research

Topic and titleDocumentReason for exemption from public access under the Archives Act
Cape York spaceport – Commonwealth supportSubmission 6908OWE 33(1)(a)

Territories

Topic and titleDocumentReason for exemption from public access under the Archives Act
Long term continuation of the Continental Margins Program (CMP) and extension to AntarcticaSubmission 5522OWE 33(1)(a)
Antarctic Minerals ConventionSubmission 5558OWE 33(1)(a)
Antarctic Minerals ConventionSubmission 6415OWE 33(1)(a)
Antarctic Minerals Convention – further developmentsSubmission 6506OWE 33(1)(a)
Antarctica – possible World ParkMemorandum 6507OWE 33(1)(a)

Further information

Personal records of Prime Minister Hawke

The Archives holds collections of the personal records of Bob Hawke. Details of these records can be found on RecordSearch. Choose the 'Advanced search' tab, and select the 'Commonwealth persons' box. Enter 'CP 390' (the Commonwealth Person number for Bob Hawke) into the 'Person number' field to reach the person registration, and select 'Series'.

The Archives also holds personal records deposited by other members of the 1988 and 1989 Cabinets. Details of these records can also be found on RecordSearch. To search for them choose the 'Advanced search' tab, and select the 'Commonwealth persons' box. Enter the Cabinet member's name (for example, 'Gareth Evans') into the 'Person name' field to reach the person registration, and select 'Series'.

Additional primary source material for Hawke is held by the Bob Hawke Prime Ministerial Library at the University of South Australia.

Other sources

The Archives' Australia's Prime Ministers website provides a wealth of information on the life and career of Hawke, with links to relevant records held by institutions around the world.

Copyright National Archives of Australia 2016